Parazitai žmogaus kūne

Parazitai gyvena kiekvieno žmogaus kūne - tai nemalonu, bet faktas. Naivu manyti, kad jei neturite naminių gyvūnėlių, visada kruopščiai nusiplaukite rankas muilu ir vandeniu ir nevalgote įtartino maisto, esate patikimai apsaugotas ir negalite būti parazito nešiotojas. Todėl nereikėtų nusigręžti nuo šios temos, susiraukus susiraukus. Kuo daugiau žinome apie parazitus, tuo efektyvesnė bus kova su jais ir mažesnė tikimybė užsikrėsti gyvybei pavojinga infekcija.

PSO duomenimis, iš 50 milijonų žmonių, kurie kiekvienais metais miršta, daugiau nei 15 milijonų sukelia parazitų sukeltos infekcinės ligos.

Ar jus šokiravo šie skaičiai? Tada atėjo laikas artimiau pažinti savo paslėptą priešą ir pradėti kovoti su juo.

Parazitai - kas tai

parazitai, galintys gyventi žmogaus kūne

Parazitais vadinami įvairūs gyvi organizmai, kurie nusėda žmogaus kūne, įsiveržia į jo vidaus organus ir minta nesuvirškinto maisto likučiais, sultimis ir ląstelėmis. Žmogaus kūnas yra optimali aplinka patogeniniams įvairių tipų mikroorganizmams, todėl parazitai pirmiausia pasirenka jį savo egzistavimui. Jie gali metų metus gyventi bet kuriame organe, išsikraustyti į kaimyninį, kol jis eikvojasi, ir taip toliau iki žmogaus gyvenimo pabaigos - o tai, beje, gerokai sumažėja veikiant neigiamai parazitų įtakai.

Ne visi parazitai kenkia jų šeimininko sveikatai. Kai kurie iš jų niekaip nepasireiškia ir neturi įtakos vidaus organų bei sistemų veikimui. Bet dauguma jų tiesiogiai ar netiesiogiai išprovokuoja sunkių ligų vystymąsi. Tokios ligos vadinamos parazitinėmis arba invazijomis, o mokslas, tiriantis ir gydantis jas, yra parazitologija.

Remiantis statistika, daugiau nei 95% pasaulio gyventojų yra parazitų nešiotojai.

Parazitai yra bet kokie patogeniniai mikroorganizmai, kurie patenka į žmogaus kūną ir gyvena ten dėl jo maistinių medžiagų. Tai apima bakterijas, virusus, grybus, vienaląsčius organizmus, nariuotakojus, pirmuonių invazijas ir kitas rūšis. Bet šiuo atveju kalbame tik apie kirminus.

Parazitų tipai žmogaus kūne

Iš tikrųjų žmogaus organizme gali gyventi daugiau nei du šimtai skirtingų parazitų. Dažniausi yra šie:

žmogaus organizme gyvenančių parazitų tipai
  1. Pinworm- ši rūšis daugiausia paveikia vaikus, ją išduoda per burną-išmatas, ji gyvena plonosiose ir storosiose žarnose, o kiaušinius deda išorinėse išangės raukšlėse, ant drabužių ir apatinių trikotažo.
  2. Toksokarai- jie parazituoja daugiausia ant kačių ir šunų, jie patenka į žmogaus organizmą kontaktuodami su smėliu ar dirvožemiu, kuriame buvo užkrėstų gyvūnų išmatos - toksokarai gali išlikti keletą metų. Šie parazitai neišeina į lauką, kartu su kraujotaka jie pernešami per indus ir vidaus organus.
  3. Ascaris- labiausiai paplitusi parazitų rūšis, infekcija pasireiškia per maistą, vandenį, neplautas rankas. Ascaris patenka į bet kokius žmogaus organus: žarnyno gleivinę, kepenis, smegenis, plaučius, inkstus, kasą, akis, maitina eritrocitus ir kitas naudingas medžiagas, labai išeikvodamas jo nešiklio kūną. Apvaliosios kirmėlės ilgis gali siekti 40 cm, jis kiaušinius deda kasdien.
  4. Kabliukas- mažas, tik 1, 5 cm ilgio, bet ne mažiau pavojingas nei parazitas ascaris. Į žmogaus kūną jis patenka per odą, dažniausiai einant basomis ant žemės. Tai pasireiškia kaip niežtintis odos bėrimas, gali migruoti į bet kurį vidaus organą.
  5. Platus kaspinuotis- gyvena susisukusi žmogaus žarnyne ir pažodžiui išsiurbia iš jo visas maistines medžiagas, ji gali užaugti iki 10 metrų. Infekcija vyksta per žalią mėsą ir žuvį.
  6. Galvijų ir kiaulienos kaspinuočiai- taip pat prasiskverbia į kūną su žalia ar nepakankamai kepta mėsa, gali parazituoti žarnyne ir kituose žmogaus organuose iki 20 metų, pasiekti 7 metrų ilgį.
  7. Giardia- mikroskopiniai parazitai, kurių daugiausia būna mažiems vaikams, infekcija atsiranda per nešvarias rankas, žaislus, neplautus vaisius ir daržoves.

Žinoma, yra ir kitų rūšių parazitų, kurie įsitaiso mūsų kūne ir kiekvieną dieną smogia iš vidaus, sukelia mieguistumą, svorio kritimą, dirglumą, miego sutrikimus, imuniteto sumažėjimą - ir tai yra mažiausios bėdos.

Iš viso medicina turi daugiau nei 300 invazijų sukeltų ligų, daugiau nei trečdalis jų gali būti mirtinos.