Kirmėlės žmogaus kūne

Tikriausiai visi žino, kas yra kirminai ir iš kur jie atsiranda. Tačiau ne visi galės atsakyti, kokie yra kirminai, o svarbiausia - kokią žalą jie gali padaryti žmogaus organizmui.

Helmintiozės charakteristikos ir rūšys

Helmintiazės yra žmonių ligų grupė, kurią sukelia parazitinių kirminų nurijimas, būtent helmintai, parazituojantys žmogaus vidaus organuose, veikiantys audinius ir sutrikdantys jų normalią funkciją.

Parazitai gali įsikurti beveik bet kuriame organe: žarnyne, plaučiuose, tulžies pūslėje, kepenyse ir net smegenyse. Helmintiazės pavadinimas, jos eiga, pasekmės ir simptomai priklauso nuo ligą sukėlusių parazitų tipo.

Tačiau yra keletas apibendrintų helmintozės tipų:

kontaktinių parazitų tipai žmogaus organizme
 1. Kontaktas.Perduodama tiesiogiai jau užsikrėtusiam asmeniui kontakto būdu. Dažniausiai yra hymenolepiasis, kurį sukelia nykštukinis kaspinuočiai, ir enterobiasis, pinworms. Parazitai ropoja iš tiesiosios žarnos ir deda kiaušinėlius ant žmogaus odos. Be to, paskirstymas vyksta per maistą ir namų apyvokos daiktus. Pagrindinė užsikrėtimo kontakto tipo helmintoze priežastis yra asmeninės higienos taisyklių nesilaikymas, taip pat netinkamas produktų perdirbimas ir jų laikymo taisyklių nesilaikymas.
 2. Geohelmintiazė.Būdinga tai, kad tarpinio šeimininko nereikia, parazitinės kirmėlės visą savo gyvenimo ciklą užbaigia viename organizme. Parazitų kiaušiniai ir lervos gali gyventi tik išorinėje aplinkoje, dažniausiai dirvožemyje. Labai retos jų rūšys sugeba vystytis patalpose, dažniausiai tik žemėje ar vandenyje. Vaikai, kurie dažnai žaidžia su žeme, ir ūkiuose bei ganyklose dirbantys darbuotojai yra jautriausi geohelmintiazei. Žmogaus infekcija pasireiškia valgant neplautas daržoves ir vaisius, nevalytą geriamą vandenį. Gali būti, kad helmintai patenka nurijus dulkes arba per odą.
 3. pinworm parazitai žmogaus organizme
 4. Biohelmintiazė.Helmintams vystytis būtinas tarpinio šeimininko, dažniausiai bestuburių, dalyvavimas. Iš esmės biohelmintiozės perduodamos per kraują siurbiančius vabzdžius. Šio tipo parazitai gyvena galutinio šeimininko kraujyje, įkandimu patenka į vabzdžio kūną, paskui jame išsivysto ir per tą patį įkandimą patenka pas kitą žmogų. Bet taip pat įmanoma išleisti kiaušinius ir lervas į išorinę aplinką, kaip geohelmintiozės atveju. Kiekvienam helminto tipui reikalingas jo specifinis tarpinio šeimininko tipas.

Helmintiozės simptomai ir priežastys

Klinikiniai helmintiozės simptomai tiesiogiai priklauso nuo parazitų tipo žmogaus organizme ir jų buveinės. Atsižvelgiant į paveiktą organą, pasireiškia įvairios ligos apraiškos, kurios dažnai trukdo tiksliai diagnozuoti.

parazitai, išgaunami iš žmogaus kūno

Helmintiazė praeina per ūminę ir lėtinę vystymosi stadijas. Ūminė stadija trunka ne ilgiau kaip 8 savaites, tačiau lėtinė gali trukti metų metus. Ūminė stadija skiriasi panašiais visų tipų helmintiozės simptomais, nes po to, kai žmonių kūne atsiranda svetimkūnis, iškart atsiranda imuninės sistemos reakcija.

Lėtinės stadijos simptomai tampa specifiškesni kiekvienai konkrečiai ligai ir jų negalima apibendrinti. Viskas priklauso nuo paveikto organo, pavyzdžiui, kai parazitai yra lokalizuoti žarnyne, būdingi pilvo skausmai ir išmatų problemos.

Helmintiozės simptomai:

 1. Padidėjusi kūno temperatūra.
 2. Per didelis prakaitavimas ir patinimas.
 3. Skausmingas raumenų ir sąnarių skausmas.
 4. Viduriavimas arba atvirkščiai, dažnas vidurių užkietėjimas.
 5. Kūno dehidratacija, dažnas vėmimas.
 6. Kepenų, blužnies, limfmazgių padidėjimas, pilvo pūtimas.
 7. niežėjimas išangėje kaip parazitų buvimo simptomas
 8. Bėrimas ant žmogaus odos.
 9. Padidėjęs baltųjų kraujo kūnelių skaičius.
 10. Geležies stokos anemija.
 11. Odos ir išangės niežėjimas.
 12. Nervų sistemos sutrikimai, apatija, dirglumas, depresija.
 13. Kraujo išskyros išmatose arba šlapinantis.
 14. Pankreatitas, gelta, hepatitas, žarnų nepraeinamumas.

Kai kuriems helmintiozės tipams būdinga besimptomė, latentinė ligos eiga. Tai yra pavojinga, nes žmogaus vidinis organas gali tiesiog sprogti nuo didelės žalos, po kurios neišvengiama viso kūno užkrėtimas parazitais ir dėl to tokios rimtos pasekmės kaip anafilaksinis šokas ar peritonitas.

Ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas vaikų helmintiozės apraiškoms, nes jie yra didžiausia rizikos grupė.

Jie dažnai painiojami su kitomis ligomis ir patenka į kritinius kūno pažeidimo etapus. Vaikų imunitetas dar nėra visiškai susiformavęs ir neturi akivaizdžių pažeidimo požymių.

Dažniausia vaikų liga yra enterobiazė. Antroje vietoje yra įvairios ascaris rūšys, būdingiausios vaikų ligoms. Būtina atkreipti dėmesį į išmatų nuoseklumą ir reguliarumą, įvairių odos bėrimų atsiradimą, neignoruoti skundų dėl niežėjimo išangėje.

Pagrindinės helmintozės priežastys:

valgyti neplautus vaisius kaip parazitų užkrėtimo priežastį
 1. Valgyti neplautas daržoves, vaisius ir uogas.Labai svarbu laikytis higienos ir sanitarijos standartų. Atsargiai elkitės su įsigytais produktais; vaikams patartina vaisiams ir daržovėms plauti naudoti specialius produktus. Rankų plovimas yra būtinas prieš kiekvieną valgį.
 2. Mėsa ir žuvies produktai.Norint išvengti užteršimo ir rimtų pasekmių, reikalingas aukštos kokybės terminis apdorojimas ir įsigyto produkto sertifikatas. Stebėkite, kaip laikomasi paruoštų pusgaminių laikymo sąlygų. Nepriimtina naudoti pakelėse įsigytus žuvies produktus.
 3. Žemė ir smėlis.Tai pirmiausia rūpi vaikams, nes jiems būdinga viską traukti į burną. Žaidimų metu neleiskite vaikui valgyti smėlio savo vasarnamyje esančioje smėlio dėžėje ar dirvožemyje. Neatmetama galimybė, kad yra kažkas, kas nukrito ant grindų ar atviro grunto.

Helmintų kiaušiniai mus supa visur, todėl reikėtų pabrėžti asmeninę higieną, kad kuo labiau būtų išvengta galimų helminto ligų.

Parazitų klasifikacija

Helmintai yra suskirstyti į tris klases, atsižvelgiant į jų formą ir išvaizdą:

 • Apvaliosios kirmėlės.Iki šiol aprašyta daugiau nei 80 tūkstančių šios klasės helmintų rūšių. Jie sugeba rimtai pakenkti žmogaus organizmui ir sukelti įvairias helmintines ligas. Apvaliųjų kirmėlių vystymasis praeina 5 etapus, iš kurių keturi yra lervos, o vienas - suaugęs. Kiekvieno perėjimo metu keičiasi aplinka arba tarpinis kompiuteris. Dažniausi atstovai:ascaris parazitas žmonėms
  • ascaris - sukelia tokią ligą kaip askaridozė. Šio tipo parazitai sugeba gyventi ir maitintis tik žmogaus kūne. Apvaliosioms kirmėlėms būdingas kosulys, kai lervas jau subrendę asmenys įstumia į žmogaus gerklę ir grąžina į žarnyną;
  • pinworm kirminai - sukelia enterobiazę žmogaus organizme ir parazituoja žarnyne. Patekę į šeimininko organizmą, jiems būdingi virškinimo sutrikimai, niežėjimas šalia išangės, kai kuriais atvejais - lytinių organų uždegimas, ypač moterų.
 • Kaspinuočiai.Juostiniai helmintai turi daugiau nei 10 ordinų, gyvenančių žmogaus kūne. Tai yra labiausiai paplitusi parazitų klasė, sukelianti itin pavojingas ligas. Du lervų vystymosi etapai praeina ir patenka į galutinį nešėją jau suaugusio žmogaus pavidalu. Jie patenka į žmogaus organizmą iš tarpinio šeimininko, dažniausiai su užkrėsto gyvūno mėsa. Atsižvelgiant į tai, siekiant užkirsti kelią ligai, svarbu stebėti teisingą mėsos produktų paruošimą ir pasirinkimą. Labiausiai paplitę šios klasės helmintai:
  • soliteris - sukelia teniozės ligą, kuriai būdingas dažnas vėmimas, pykinimas ar apetito stoka;
  • galvijų kaspinuočiai yra ne tokia pavojinga liga, tačiau juos reikia gydyti labai sunkiai ir ilgai;
  • echinokokas yra kirminų rūšis, sukelianti migreną, galvos svaigimą ir netgi sukelianti epilepsijos priepuolį.
 • Plokščiosios kirmėlės.Kas yra fluke helmintai? Norint sukurti šią klasę, reikalingas tarpinis šeimininkas. Šie parazitiniai kirminai yra trematodų priežastis. Labiausiai pavojingos šios klasės veislės:opisthorchis parazitai žmogaus organizme
  • opisthorchiasis fluke - patenka į žmogaus organizmą su žuvies mėsa, dažniausiai karpių rūšimis, pažeidžiančiomis kepenų tulžies takus;
  • šistosomos - perduodamos per vandenį, sukelia šistosomiozę, labai sunkią ligą, turinčią itin rimtų pasekmių;
  • paragonimas - plaučių žvynelis, paragonimiozės priežastis, infekcija įmanoma tik valgant krabus, vėžius ar kiaulieną.

Visi šie kirminų tipai žmonėms yra tik nedidelė dalis parazitų, egzistuojančių šiuo metu. Remiantis kai kuriomis ataskaitomis, yra daugiau nei 1 milijonas veislių.

Helmintiozės diagnostika ir gydymas

Mokslas nestovi vietoje ir jau yra sukurta ir aktyviai naudojama daugybė būdų, kaip nustatyti helminto ligas. Šiuolaikiniai metodai leidžia labai tiksliai nustatyti žmogaus parazitų rūšis ir audinių pažeidimo laipsnį jų buvimo vietoje.

Pagrindiniai helmintiozės diagnozavimo metodai:

 1. Mikrohelmintoskopinis.Naudojamas kirmėlių kiaušinėliams ir lervoms aptikti. Tai apima Kato, Kalantaryan ir Fulleborn metodus. Kiekvienas iš šių metodų neleidžia tiksliai nustatyti visų rūšių parazitų. Tačiau kartu jie duoda gerų rezultatų, ypač atsižvelgiant į organizme gyvenančių parazitų plitimo intensyvumo laipsnį.
 2. Makrogelmintoskopinis.Veiksmingiausiai nustatant pinwormus ir apvaliuosius kirminus. Padėkite aptikti parazitus išmatose, naudodami Petri lėkštelę ir didinamąjį stiklą.
 3. Biopsija.Jei yra tikimybė parazituoti helmintus žmogaus raumenų audinyje, imamas mėginys ir siunčiamas tyrimams. Šis metodas leidžia jums nustatyti tiksliausią diagnozę.
 4. Imunologinis.Jie atliekami tiriant paciento kraują antikūnams aptikti tam tikrų rūšių žmogaus organizme gyvenantiems helmintams.
 5. Tulžies ar dvylikapirštės žarnos turinio analizė.Jis naudojamas pažeidus kepenis, tulžies pūslę ir dvylikapirštę žarną.
 6. Instrumentinis.Tai apima ultragarsą, rentgeno spindulius, kompiuterinius tyrimus. Jie naudojami nustatant kirmėlių daromos žalos laipsnį organizme. Taip pat patikrinti likusius vidaus organus.

Nustatytoms ligoms gydyti naudojami medicinos metodai. Tačiau nustatyta, kad kompleksinė terapija, naudojant kelis vaistus, yra efektyviausia, nei paskiriant monoterapiją remiantis vienu antihelmintiku.

Helmintiazė dažniausiai gydoma skiriant vieną tabletės dozę su veikliąja medžiaga, tokia kaip levamizolis. Dozė koreguojama atsižvelgiant į paciento amžių. Tai padeda susilpninti parazitus.

Tada po 3 dienų vartojamas vaistas, kuriame yra mebendazolo arba albendazolo. Toks integruotas požiūris žymiai pagreitina ir padidina gydymo efektyvumą.

Gana dažnai žmogus gali net nežinoti apie kirminus savo kūne. Atsižvelgiant į tai, rekomenduojama atlikti prevencinius antihelmintinių vaistų kursų metodus. Tai ypač pasakytina apie ikimokyklinio amžiaus vaikus ir naminių gyvūnėlių savininkus.

Žmonių parazitai gali rimtai pakenkti vidaus organams. Laiku nustatyta diagnozė ir gydymas padės laiku sustabdyti šių ligų vystymąsi ir užkirsti kelią rimtoms pasekmėms.