Parazitozė: kas tai, simptomai ir gydymas

Daugelis žmonių mano, kad išsivysčiusiose šalyse nėra problemų su parazitais, tačiau, pasak Pasaulio sveikatos organizacijos, pasaulyje su parazitais gyvena apie 3 milijardai žmonių, tai yra beveik pusė pasaulio gyventojų.

Parazitozė. Kas tai yra?

Parazitozė yra terminas, apjungiantis visas infekcijas, kurios galiausiai gali sukelti įvairių parazitų sukeltas ligas - padarus, kurie gyvena ne savo šeimininku.

parazitai žmogaus organizme

Parazitozė yra suskirstyta į kelias grupes, priklausomai nuo parazito tipo:

 1. Pirmuonys (vienaląsčiai parazitai).
 2. Kirmėlės (daugialąsčiai parazitai).
 3. Nariuotakojai.

Be to, jie yra suskirstyti į dvi grupes, priklausomai nuo jų vietos. Jei parazitai yra už žmogaus kūno ribų, vadinami ektoparazitais, o jei viduje - endoparazitais.

Parazitai gali įsiskverbti į bet kurią kūno sistemą: kraują, plaučius, kepenis, inkstus, širdį, odą, inkstus, gimdą ir net smegenis, sukeldami įvairius simptomus.

Infekcijos priežastys ir būdai

Yra daugybė būdų užkrėsti parazitais. Pavyzdžiui, valgydami užterštą maistą ar vandenį, žalią mėsą, neplautus vaisius ir daržoves, galite užsikrėsti.

Be to, parazitai gali būti perduodami iš vieno žmogaus į kitą, o tai pasireiškia utėlėms kontaktuojant su plaukais arba nešiojant užkrėsto asmens galvos apdangalus.

Lytinis aktas taip pat gali sukelti infekciją, ypač išangės metu. Pavyzdžiui, apvaliosios kirmėlės lieka šalia žarnos išėjimo ir ten deda kiaušinėlius.

Kitos perdavimo priemonės gali būti naminiai gyvūnai, užterštas dirvožemis arba vabzdžiai, galintys pernešti parazitus, tokius kaip blusos, erkės ir uodai.

Kai kurių kirminų lervos patenka į kraują tiesiai per odą, iš kur jos patenka į plaučius, o po kvėpavimo takų patenka į ryklę ir galiausiai į virškinamąjį traktą.

žmogaus užkrėtimo parazitais būdai

Parazitozės simptomai

Tarp pagrindinių simptomų, kurie atsiranda užkrėstus parazitais, išskiriami:

 • Miego sutrikimai (nemiga, naktinis dantų griežimas, šlapinimasis į lovą).
 • Odos problemos (sausa oda, niežėjimas, egzema, bėrimai ir spuogai).
 • Padidėjęs nuovargis.
 • Žarnyno dirginimas (pilvo skausmas, vidurių pūtimas, vidurių užkietėjimas).
 • Skrandžio sutrikimai (diegliai, tam tikrų rūšių maisto netoleravimas).
 • Uždegimas (artritas, raumenų, rankų ir kojų skausmas).
 • Nekontroliuojami kūno svorio pokyčiai.
 • Psichikos disbalansas (nervingumas, stresas, depresija).
 • Urogenitalinio organo problemos (cistos, prostatos problemos, menstruacijų sutrikimai).
niežėjimas kaip parazitų buvimo simptomas

Pirmiausia reikėtų suprasti, kad parazitas yra gyvas padaras, maitinantis savo šeimininką, todėl jų buvimas organizme visada susijęs su maistinių medžiagų ir energijos trūkumu. Jie taip pat išskiria toksiškus medžiagų apykaitos produktus, kurie teršia žarnas ir kepenis, taip susilpnindami imuninę sistemą.

Diagnostika

Parazitų užkrėtimą dažnai sunku diagnozuoti dėl nespecifinių simptomų, kuriuos galima rasti daugelyje kitų ligų.

Utėlių galima aptikti apžiūrint, nes jos matomos plika akimi. Kitais atvejais išmatos analizuojamos laboratorijoje. Tam tikrų tipų parazitai gali būti randami kraujyje kaip antikūnai, pavyzdžiui, šunų kaspinuočiai.

Parazitozės gydymas

Su parazitais susijusių ligų gydymas yra padalintas į kelis etapus:

 1. Elementarus, kuriame organizmas pats pasiruošia pašalinti parazitus.
 2. Pagrindinis, kurio metu naudojamos įvairios priemonės ir preparatai.
 3. Atkuriamasis, kuriame atkuriamos organų funkcijos ir normalizuojama medžiagų apykaita organizme.

Gaubtinės žarnos valymas yra pats pirmasis žingsnis norint atsikratyti parazitų, nes valant gaubtinę žarną, pagerėja visa žarnyno aplinka. Todėl ateityje įvairūs ligų sukėlėjai, bakterijos ir grybai neras idealios buveinės žarnyne.

Intensyvus storosios žarnos valymas pašalina ir senus gleivių sluoksnius, kurie yra viena populiariausių parazitų slėptuvių.

Bet kokius vaistus turėtų skirti tik gydantis gydytojas, nes vaistai, skirti gydyti parazitozę, turi toksinį poveikį ir juos reikia vartoti tam tikrais kiekiais.

Parazitozės gydymui naudojami vaistai daugiausia skiriasi priklausomai nuo parazito tipo.

tabletes parazitams pašalinti iš organizmo

Be gydytojo paskirtų vaistų vartojimo, taip pat rekomenduojama vartoti natūralios kilmės vaistinius preparatus, tarp kurių yra papajos sėklų (pakanka 5–6 sėklų kelis kartus per dieną), šviežio česnako ir moliūgų sėklų. Pavyzdžiui, moliūgų sėklose yra specialios medžiagos, skatinančios parazitų paralyžių.

Taip pat yra alternatyvių parazitozės gydymo būdų. Taigi, pavyzdžiui, lupimasis su spanguolių sultimis padės atsikratyti paprasčiausių parazitų. Norėdami tai padaryti, turite paimti 2 litrus vandens, 40 gramų spanguolių sulčių, įpilti 20 gramų druskos ir padaryti klizmą 2 kartus per dieną.

Giardiazei gydyti galite pasigaminti alyvinių žiedų tinktūrą, kuriai džiovintas gėles užpilkite alkoholiu ir palikite savaitei. Gerti prieš valgį.

Sergant askaridoze, padės vartoti svogūnų antpilą. Norėdami tai padaryti, supilkite susmulkintą svogūną verdančiu vandeniu ir palikite 10 valandų. Paimkite 100 ml per dieną, 4-5 dienas.

Granatų žievė, užplikyta verdančiu vandeniu ir suvartojama prieš valgį po 5 ml, padės atsikratyti kirminų.

Kaip papildoma terapija venkite cukraus ir labai perdirbtų maisto produktų. Įsitikinkite, kad dietoje yra pakankamai skaidulų, kad būtų skatinamas sveikas ir greitas virškinimas.

Profilaktika

Norėdami išvengti parazitų atsiradimo, turite laikytis šių taisyklių:

 1. Prieš valgydami ir pasinaudoję tualetu nusiplaukite rankas.
 2. Dirbdami su dirvožemiu ar smėliu būtinai mūvėkite pirštines, nes jose gali būti kiaušinėlių ar parazitų cistų.
 3. Neleiskite vaikams laižyti ar bučiuoti nevirminančių gyvūnų.
 4. Prieš naudojimą visas šviežias daržoves ir vaisius reikia kruopščiai nuplauti.
 5. Nevalgykite žalios mėsos ir žuvies.
 6. Eidami miške dėvėkite ilgas rankoves, ilgas kelnes ir batus.